Napsali o Nás
také napsali
Celý rozhovor pro časopis Bel Mondo

Co jste se naučili při šítí bot pro ČT a jaká byla vaše najzajímavější zakázka?

Dvacet roků jsem pracoval pro ČT v kostýmní výpravě jako obuvník. V té době se natáčelo spoustu zajímavých dobových inscenací a filmů. Antických, středověkých, naše oblíbená 20-30 léta současnost i hodně vzdálenou budoucnost. Každá doba měla i svou specifickou obuv. Při pohlednu do výloh obchodů s obuví sleduji, že všechno tady již bylo i když 1-2 století zpátky.

Kdo vás k ševcovině přivedl?

Já své dětství prožíval s Vinetouem a dalšími indiany na plátnech kin.Jako každý kluk jsem toužil mít pravé indiánské mokasiny a čelenku z pravé hadí kůže.Ale kde vzít hada že!?  Musela stačit uzená makrela.Stáhnout,vyprat,usušit vyžehlit a ušít pravé indiánské mokasiny a čelenku.Jen té tipické vůně uzené ryby jsem se nezbavil.Dostal jsem indinské jméno Náčelník kráčející uzenáč.

Kolik vás v dílně pracuje a zda zaměstnáváte také rodinné příslušníky?

Mít své zaměstnance je vždy složitá věc a starost. Já měl to štestí ,že také manželka je vyučená v oboru tak mi odpadlo hledání spolupracovnice na šití svršků, což bylo idealní.S manželkou pracujeme spolu již dvacet roků.Někdy se stane ,že se naše názory na výrobu rozcházejí, ale známe se již tak dlouho, že se přeci jen dohodneme. Jde přece o spokojenost zákazníka!

Kolik papírování je třeba k tomu ,aby obuvník získal smlouvu s pojištvnou?

O slouvu se zdravotní pojištovnou jsem žádal v roce 1993.Tehdy bylo důležité vyučení v oboru a dlouholetá praxe ve výrobě ortopedické obuvi.Tyto podmínky jsem splňoval. Další důležitá nutnost pro získání smlouvy, byla spolupráce s dozorem nebo patronem, který má zodpovědnoust za to, že práci děláme dobře .I tato podmínka se povedla ,tak že do dnešní doby máme nepřetržitě smlouvu již se všemi zdravotními pojišťovnami, které v republice jsou.

Jaký je ve vaší produkci podíl ortopedické obuvi a zakázek dělaných jen pro radost a pro parádu?

Naše produkce spočívá většinou ve výrobě ortopedické obuvi předepsané na poukaz ze zdravotní pojištovny, coš je asi 70-80 %.Dalšími našimi zákazníky jsou ženy a muži ,kteří mají hodidla přecijen krochu jiná než je běžné.Již jsme se setkali s dámskými střevíčky o velikosti 45..nebo pánskýmí 56.Ale i oni potřebují chodit slušně obutí, proto se snažíme i těmto zákazníkům vyhovět.

S jakými ortopedickými vadami se najčastěji setkáváte?

Většina ortopedických vad vzniká již v dětství špatně volenou nekvalitní obuví.Dále se takové postižení většinou dědí z generace na generaci.Jak mi říkají moji zákazníci , že stejné nohy měla maminka i babička.Většinou se jedná o podélně a příčně ploché nohy , vybočené palce ,kladívkové prsty a patní ostruhy.Z otisku,který odebírám na platografu ,lze i u zdravého člověka zjistit začínající plochonoží.Toto je potřeba zachytit v začátku a navštívit ortopeda a požádat o vhodné ortopedické vložky pro zmírnění bolesti a nepříjemných pocitů propadajici se nožní klemby.

Jaký je podíl mezi muži a ženami?

Navštěvují nás ženy i muži.Źen je přecejen více.Z vysokých podpatků dostávají nohy více zabrat a s věkem se problémy stále zvětšují.

Na jakých cenách u vás začínají dámské lodíčky a kozačky a kolik stojí pánské boty vyráběné na zakázku?

Tato otázka je celkem složitá.Každý pár vyráběný na zakázku je vlastně originálem ručně dělaným přímo na míru.Z náročnosti práce se odvíjí cena výrobku.U dámské a pánské obuvi je cena kolem 7000kč. U ortopedické obuvi při uplatnění poukazu od ortopeda je cena cca 15000kč.Pojištovny přispívají až 90% z ceny výrobku proto i pro důchodce jsou takové boty celkem dostupné.

Śijete pouze z kůže, nebo i z umělých materiálů.Koukám ,že s úspěchem používáte látky?

Již přes 20 let vyrábíme obuv pouze z pravé kůže dovážené z Itálie ,ale naší specialitou je také jeansovina. Ne nová látka, ale staré obnošené a odložené kalhoty.Z nich vyrobíme super jeansové kozačky nebo balerýny.I po letech zákazníci vzpomínají jakou parádu v nich nadělali a kolik kolemjdoucích obdivně prozkoumalo pohledem jejich obutí.

Máte nějaké stálé,popřípadě prozraditelné slavné zákazníky?

Za dobu co pracujeme  jsme získali spoustu stálých zákazníků.Takoví, kteří se objevují v bulvárních časopisech to ale  nejsou.Možná mají zdravé udržované nohy .nebo se za své vady stydí nebo prostě šijí u někoho jiného.Poslední známou osobností pro kterou jsme šili lodičky byla paní Vlasta Parkanová.Svou spokojenost vyjádřila i v naší knize návštěv.TO ,že nepřijdou známé osobnosti nám příliž nevadí.I k té nejskromější babičce nebo dědečkovi se snažíme chovat jako k největší VIP celebritě a když odcházejí spokojení je pro nás velkou odměnou